”Pokopani zakladi: Pokrajinske fotografije slovenskega ozemlja, soseščine in bližnjega vzhoda iz druge polovice 19. stoletja”

Dne 26. septembra letos je imel Dragan Božič, znanstveni svetnik ZRC SAZU v okviru Historičnega seminarja ZRC SAZU predavanje z naslovom POKOPANI ZAKLADI: POKRAJINSKE FOTOGRAFIJE SLOVENSKEGA OZEMLJA, SOSEŠČINE IN BLIŽNJEGA VZHODA IZ DRUGE POLOVICE 19. STOLETJA. 

Videoposnetek je dostopen na kanalu YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=MEJzahxZm1E.

Dr. Božič je ob tem zapisal:

“V njem sem predstavil le drobec dognanj, do katerih sem prišel od oktobra lani zlasti s spletnim raziskovanjem od doma. Izkazalo se je, da zlasti tri dunajske ustanove (Slikovni arhiv in grafična zbirka Avstrijske narodne knjižnice, muzej Albertina in Tehniški muzej Dunaj) hranijo številne albume, v katerih so shranjene skoraj v celoti neznane in neobjavljene pokrajinske fotografije sedanjega slovenskega ozemlja in soseščine. V veliki meri gre za albume, ki so jih sami fotografi (npr. Pajer, Reiner, Beer, Pogorelc), različne družbe in podjetja (npr. c.-kr. Avstrijska državna železniška družba, Hüttenberška železarska družba, Gradbeno podjetje železniške proge Beljak-Trbiž) ter deželni oblastveni organi (npr. deželni zbori) podarjali njegovemu veličanstvu Francu Jožefu I. in cesarjeviču (prestolonasledniku) Rudolfu. Pomemben sklop predstavljajo albumi, ki jih je sedanji Tehniški muzej na Dunaju podedoval od Zgodovinskega muzeja avstrijskih železnic. Za nas arheologe je važno odkritje doslej neznanega albuma dunajskega kustosa Josefa Szombathyja.

Stopnja digitalizacije je različna. Fotografije, ki jih imajo v Slikovnem arhivu, so bile doslej le delno digitalizirane, so pa na spletu dostopne zelo številne stereo fotografije raznih fotografov (npr. Reinerja in Beera), ki jih imajo v Albertini, in tako rekoč vse fotografije, ki jih hranijo v Tehniškem muzeju na Dunaju.  

 

Omenil bom samo nekaj biserov: goriški album iz leta 1900 s fotografijami najlepših krajev poknežene grofije Goriške in Gradiščanske, ki jih je posnelo osem različnih profesionalnih in ljubiteljskih fotografov, med njimi Slovenca Ivan Bolle in Anton Jerkič, fotografije Novega mesta in izkopavanj na Magdalenski gori iz leta 1894, ki jih je posnel preparator dunajskega muzeja Franz Brattina, posnetki Mosta na Soči ter tamkajšnjih izkopavanj halštatske nekropole julija 1890, delo ljubiteljskega fotografa barona Leonarda Bianchija z gradu Rubije, albuma ljubljanskih fotografov J. Müllerja in E. Pogorelca iz 1883 s posnetki Ljubljane (tudi z gradu), nekaterih gorenjskih krajev, Idrije in Postojne ter album iz istega leta s fotografijami celjskega fotografa Josefa Martinija, na katerih vidimo Rimske Toplice in Zidani Most ob Savi. In seveda: razkošni ogromni album, podarjen prestolonasledniku Rudolfu ob njegovem obisku Koroške julija 1873, ki vsebuje tudi tri posnetke železarne na Prevaljah (Prävali) in tri premogovnika na Lešah (Liescha) in je še vedno napačno pripisan Oscarju Kramerju z Dunaja (Klagenfurter Zeitung 10. Juli 1873: Nachdem schließlich noch ein Album mit der Ansicht des Denksteins und mit den Photografien der Montanwerke der Hüttenberger-Eisenwerksgesellschaft … überreicht …).”

 

Toplo priporočamo ogled in se ob tem tudi  zahvaljujemo Draganu Božiču.

 

Morda vam bo všeč tudi...